Engelliler için yemek yemeyi kolaylaştıran kaşık

6 Şubat 2017, 17:28 Gökalp Yağız

Sağlıklı insanlar olarak günlük hayatta gerçekleştirdiğimiz yemek yemek gibi rutin davranışlarımız ve o sıradaki hareketlerimiz hakkında fazla kafa yormayız. Ancak engelliler gibi hareketleri kısıtlanmış insanlar için durum oldukça farklı olabiliyor ve bizler için oldukça basit olan yemek yeme işlemi son derece sıkıntılı ve problemli bir işlem haline gelebiliyor.

Engelliler için geliştirilen kaşık, sınırlı hareket kabiliyetine sahip insanların yemek yeme işlemini kolaylaştırmayı amaçlayan bir ürün. Liftware Level tarafından tasarlanan ve Steady (Dengeli, Sabit) olarak adlandırılan kaşık Parkinson ve benzeri hastalıklarda ortaya çıkan titreme ve sarsıntı hareketlerini dengeleyerek engellilerin yemek yeme işlemini çok kolay hale getiriyor.

Engelliler için tasarlanan kaşık sahip olduğu iki motorlu yapı sayesinde, yemeğin tabaktan alınmasından ağza götürülmesi sürecinde kullanıcının kolu hangi hareketleri yaparsa yapsın sabit kalarak dökülmeyi engelliyor. Kaşık üzerinde bulunan sensörler kullanıcının elinin hareketlerine karşı üç boyutlu dengeleme hareketler gerçekleştirerek sabit kalıyor.

Engelliler için çatal kaşık
Engelliler için geliştirilen kaşığın kafası değiştirilebiliyor çatal olarak da kullanılabiliyor. Bir kayış sistemi de kaşığın veya çatalın engelli kullanıcının elinden düşmemesini sağlıyor. Engelliler için geliştirilen kaşık tek bir şarj ile bir saat veya üç öğün yeme süresi sağlıyor.

Ön siparişleri alınmaya başlanan engelli kaşığının yaz mevsiminden önce satışa sunulması planlanıyor. Engellilerin yemek yemesini kolay hale getiren kaşığın ürün kutusu bir kaşık/çatal sapı, bir sabitleyici kayış, bir çorba kaşığı, şarj cihazı ve taşıma çantasından oluşuyor. Engelli kaşığının satış fiyatı 195 USD. Ekstra çatal ve benzeri aparatlar satın almak isteyenler için her bir aksesuvarın fiyatı da 34.95 USD olarak belirlenmiş.