TeknoGuru

Dijital güneş saati

Güneş saati İÖ 1500’lü yıllardan 13’üncü asra kadar zamanı ölçmekte kullanılmış olan bir cihaz. Bu üçgen şeklindeki basit cihaz, üzerinde zaman dilimlerinin bulunduğu bir zemin üzerine düşen gölgesi ile zamanı gösteriyordu. Ancak günümüzde zamanı dijital olarak ölçen bir güneş saati de var.

Fransız bir mühendisin icadı olan dijital saat zamanı dijital rakamlarla gösteriyor. Dijital saat üzerindeki küçük delikler aracılığıyla modern dijital saat şeklinde gösterebilen bu ürün temelde yine klasik güneş saati mantığı ile çalışıyor.

Dijital güneş saati
Dış mekanlarda kullanılabilen Mojoptix dijital güneş saati üçgen şeklindeki yapısında hassas biçimde yerleştirilmiş küçük delikler vasıtasıyla üzerinde bulunduğu zemine zamanı yansıtıyor ve örneğin saat 10 olduğunda zamanı 10:00 şeklinde yansıtıyor. Ancak dijital güneş saat, tasarımından kaynaklanan nedenlerden dolayı zamanı 20 dakikalık dilimler halinde görüntüleyebiliyor. Fiziksel koşullardan dolayı gece kullanılamayan güneş saati sabah saat 10 ile öğleden sonra saat 4 saatleri arasında hassas olarak bilgi verebiliyor.

Dijital güneş saati fiyatı
Etsy mağazasından 76.34 USD fiyatla satın alabileceğiniz dijital güneş saatini eğer bir üç boyutlu sahibi iseniz kendiniz de açık kaynaklı talimatları takip ederek ve yukarıdaki videoyu izleyerek izleyerek yazıcınızdan 3D olarak üreterek kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

1 of 12

1 Yorum

  1. Merhaba hocam.
    Şu digital güneş saatine bayıldım ve internetten 3D yazıcı için taslak dosyasını buldum. Arkadaşımda 3D yazıcı varmış ona yazdırtıcam bakalım. Umarım bu şekilde bir sonuç alırız.

    Güneş saatlerine olan ilgim bununla da sınırlı değil bir çok kaynak araştırdım kağıt ile güneş saati yapımı ile ilgili denemelerim de var. Ve ilgilenenler için bir kaynak önerebilirim arkadaşlar evlerinde yapabilir benim gibi.

    Güneş saati yapımı ile ilgili bulduğum kanak: https://eniyilerim.com/gunes-saati-nasil-yapilir/

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir