Flaş [Flash]

26 Şubat 2016, 13:35 Gökalp Yağız

Karanlıkta ya da az ışıkla aydınlatılmış mekanlarda fotoğraf çekmeye yarar. Orta ve ileri seviye kompakt ve dijital SLR fotoğraf makinelerinde entegre flaşa ek olarak harici flaş birimleri monte edebilmek için bağlantı yuvası (Hot Shoe) de bulunur.

Fotoğraf çekimi sırasında pozlama yapılan ortamı anlık olarak aydınlatmaya yarayan ışık kaynağıdır. Genellikle fotoğraf makinelerine entegre olarak gelir ancak gelişmiş modellere ayrıca flaş üniteleri de takılabilir. “Built-in” ve “extra” ya da “external” flaş şeklinde dijital kameralarda yer alabilirler. “built-in” dijital kamerada var olabilen dahili flaşı, “external” ise dijital kameraya bağlanması muhtemel haricen takılabilen tepe ya da Sync kablo ile para-flaş sistemlerini ifade eder.

Özellikle ışığın yeterli olmadığı alanlarda çekim için gerekli bir unsur olarak karşımıza çıkarlar. Günümüzde tamamen karanlık ortamlarda da çekim yapılmasını kızıl ötesi ışınlarıyla sağlayan özel flaşlar da bulunmaktadır. Bu tür flaşların ışıkları insan gözünün algılayamayacağı dalga boyutundadır.

« Sözlüğe Geri Dön