Monitörler

Rulo şeklinde katlanabilen LG OLED ekran

Geçtiğimiz günler içerisinde Samsung’un katlanabilen ekran patenti aldığına dair haberler yayınlanmıştı. Samsung’un geçmişte de esnek / katlanabilir ekranlar üzerinde çalıştığı göz önüne alındığında bu çalışmalar son derece normal gelişmeler.

Ancak hemşehrisi LG bu başarıyı Samsung’un elinden alacak gibi görünüyor. CES 2018 öncesi LG dünyanın rulo şeklinde katlanabilen 65 inç büyüklüğündeki ilk OLED ekranını tanıttı.

LG’nin bildirdiğine göre bu şekilde katlanabilme özelliğine sahip ekranların en büyük avantajlarından bir tanesi rulo şeklinde katlanarak kullanılmadığında gizli yuvasında durması.

Televizyon teknolojisi gelişirken ekran tasarımı sonuç olarak hep aynı fiziksel şeklini korudu. LG’nin yeni tasarımı sayesinde özellikle küçük ve dar mekânlarda yaşayan kullanıcılar televizyon ekranlarını izlemedikleri katlayarak ortada fazla yer kaplamamalarını da sağlayabilecekler.

Görüntülerden de görüleceği üzere, LG’nin yeni ekranı istendiğinde 65 inç büyüklüğünde görüntü sunan bir ekran haline gelirken, istendiğinde rulo şeklinde aşağıya yuvasına doğru katlanarak içeri giriyor.

Katlanabilen ekranın rulo şeklinde yuvasına toplandığında dışarıda kalan dar kısmı hava durumu, saat, sıcaklık ve benzeri gibi gibi günlük bilgileri ekrana getiriyor.

LG’nin katlanabilen ekranı henüz son tüketicinin kullanımına hazır değil. Fuardaki model firmanın kendini kanıtladığı bir prototip ürün. Ancak teknoloji dünyasını baş döndürücü hızına bakıldığında bu gibi ürünleri çok uzun bir süre geçmeden mağazalarda gördüğümüz de bir gerçek.

2003 - 2016 yılları arasında LetsGoDigital Türkiye ve LetsGoMobile Türkiye internet sitelerinin Türkiye Genel Editörlüğünü yaptı. Bu süreç içerisinde 12 binin üzerinde haber metni ve 400'e yakın ürün inceleme dosyası çevirisi gerçekleştirdi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

1 of 2

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir