Yazılım Program

Windows 10 işletim sistemi 29 Temmuz’da piyasaya çıkıyor

Windows 10 işletim sistemiMicrosoft yeni nesil işletim sistemi Windows 10’un çıkış tarihini açıkladı. Halihazırda her gün 1.5 milyardan fazla kişi tarafından kullanılan Windows işletim sisteminin en yeni sürümü Windows 10 yepyeni özellikleriyle 29 Temmuz 2015 Çarşamba günü kullanıcılarıyla buluşacak.

Windows 10 tüm cihazlar için tek platform
Microsoft, Windows 10 ile Başlat Menüsünü geri getirirken, kullanıcıların aradıkları dosyaları en hızlı ve kolay şekilde bulmalarına yardımcı oluyor. Pil ömrünü uzatan ve daha üretken bir çalışma ortamı yaratan Windows 10, Windows Hello ve Microsoft Passport gibi yeni özellikleri ve Windows Defender yardımıyla çok daha güvenli bir işletim sistemi olarak öne çıkıyor. Microsoft yeni stratejisi kapsamında Windows 10 işletim sistemine ücretsiz olarak geçiş yapan tüm cihazlara kullanım süresi boyunca ücretsiz güvenlik güncellemeleri yaparak yeni özellikler eklemeye devam edecek.

Windows 10 ile yüz, retina ve parmak izi tanıma özelliği geliyor
Windows 10’un kullanıcılarına daha kişisel ve güvenli bir deneyim sunabilmek amacıyla hayata geçirdiği Windows Hello sayesinde kullanıcılar yüz, retina ve parmak izi tanıma gibi biyometrik kimlik doğrulama teknolojilerini destekleyen donanımlarla Windows 10′lu cihazlarına çok daha hızlı ve güvenli şekilde erişebilecekler. Windows Hello sayesinde kullanıcılar karmaşık ve akılda tutulması zor şifrelere elveda diyerek, bilgisayarlarına, uygulamalarına ve çevrimiçi hesaplarına sadece yüzlerini göstererek veya parmak izi okutarak giriş yapabilecekler.

Yeni web tarayıcısı Microsoft Edge
Windows 10’u geleneksel klavye ve fare kullanımı dışında ses, kalem, hareket veya işaretlerle de kullanabilmek mümkün. Windows 10 ile birlikte hayata geçen yeni web tarayıcısı Microsoft Edge, web deneyimini daha hızlı ve kolay hale getirerek, kullanıcılara daha üstün bir deneyim sunacak ve onların üretkenliği artıracak. Microsoft Edge, kullanıcıların ilgi alanlarına yönelik kişisel arama sonuçları  sağlayarak, daha hızlı, daha kolay ve ihtiyaca yönelik bir web deneyimi  sunacak.

Dokunmatik ekranda Office deneyimi
Office 2016’nın tüm özelliklerini taşıyan masaüstü paketine ek olarak, Word, Excel, PowerPoint, ve Outlook için yeni evrensel Windows uygulamaları; dokunmatik ekranlı cihazlarda üstün bir üretkenlik deneyim sunacak. Kullanıcılar hareket halindeyken bile Word üzerinde dosya yaratıp düzenleyebilecek, ister uçakta, ister tatilde PowerPoint sunumlarına notlar ekleyip gönderebilecekler. Excel’in yeni dokunmatik kontrolleri sayesinde, herhangi bir klavye veya fare kullanmadan herkes tablo yaratıp, güncelleme yapabilecek. Windows 10 ve Office 2016 ile iş hayatında üretkenlik artarken, takım çalışması daha kolay ve keyifli hale gelecek.

Windows 10 ile Continuum kolaylığı
Continuum sayesinde Windows 10 tabletten PC’ye, PC’den telefona ve yeni nesil eğlence platform Xbox’a kadar tüm cihazlarda aynı deneyimi sunacak. Aynı zamanda kullanıcılar Xbox One konsolunu evlerindeki bir Windows 10 tablet veya PC’ye bağlayarak oyunlarına diledikleri yerden devam edebilecekler.

PC ve tabletler için ücretsiz Windows 10 yükseltmesi
PC ve tabletler için ücretsiz Windows 10 yükseltmesi 29 Temmuz’da hazır olacak. Bu tarihten itibaren Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 yüklü cihazlar kolayca Windows 10 güncellemesini yapabilecek ve Windows 10 yüklü yeni cihazlar birçok perakende mağazasında satışa sunulmaya başlayacak. Bugünden başlayarak, isteyen her kullanıcı Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 yüklü cihazlarını Windows 10’a ücretsiz olarak yükseltmek için başvuruda bulunabilecek.

2003 - 2016 yılları arasında LetsGoDigital Türkiye ve LetsGoMobile Türkiye internet sitelerinin Türkiye Genel Editörlüğünü yaptı. Bu süreç içerisinde 12 binin üzerinde haber metni ve 400'e yakın ürün inceleme dosyası çevirisi gerçekleştirdi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

1 of 2

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir