Telefon Uygulamaları

Telefon uygulamaları TV izleme alışkanlıklarınızı izliyor

Akıllı telefonlarımızda kullandığımı uygulamalara kamera, mikrofon, telefon rehberi gibi verilere erişme izni verirken iki kere düşünmek gerekiyor. Yüzlerce uygulama cep telefonunun mikrofonu üzerinden televizyon izleme alışkanlıklarınızı takip ediyor.

Facebook gibi büyük firmaların akıllı cep telefonlarının mikrofonu üzerinden kullanıcıları izledikleri, davranışları takip ettikleri ve böylelikle bize uygun reklâm yayınladıkları yönünde yaygın bir komplo teorisi var. Bir dostunuzla Facebook ya da Instagram’da konuştuğunuz bir şeyin kısa süre sonra karşınıza reklâmlarda çıkıyor olması da bunu kuvvetlendiriyor açıkçası.

New York Times’da yayınlanan bir çalışma, yüzlerce uygulamanın cep telefonunun mikrofonu üzerinden televizyon izleme alışkanlıklarınızı izlediğini ortaya koydu. Alphonso firmasının yazılımını kullanarak yapılan bu izlemelerde akıllı telefonların mikrofonu kullanılıyor.

Kullanıcıların izledikleri TV programlarını mikrofon üzerinden elde ettiği ses verisi ile tespit eden Alphonso yazılımı – firmanın iddiasına göre – telefon sahiplerinin konuşmalarını dinlemiyor sadece TV’nin ses sinyallerini takip ederek veri tabanındaki bilgilerle karşılaştırıp ne izlendiğini bularak reklâm verenlere bu bilgileri pazarlıyor.

New York Times’ın haberinde Google uygulama mağazasında 250’nin üzerinde oyunun Alphonso yazılımını kullandığı belirtiliyor. Bu yazılımı kullanan benzer uygulamalar Apple uygulama mağazasında da mevcut.

2003 - 2016 yılları arasında LetsGoDigital Türkiye ve LetsGoMobile Türkiye internet sitelerinin Türkiye Genel Editörlüğünü yaptı. Bu süreç içerisinde 12 binin üzerinde haber metni ve 400'e yakın ürün inceleme dosyası çevirisi gerçekleştirdi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

1 of 20

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir