Aksesuvarlar

Kan şekeri ölçen cep telefonu kılıfı

Diğer birçok cihaz ile yaptığımız fotoğraf çekmek, müzik dinlemek, ses kaydetmek gibi işleri cep telefonumuz üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Yakında şeker hastaları da kan şekeri ölçümlerini cep telefonları aracılığı ile gerçekleştirebilecekler.

San Diego Kaliforniya Üniversitesi bilim insanları şeker hastalarının kan şekeri ölçümünü kendi kendilerine yapabilecekleri bir cep telefonu kılıfı ürettiler.

Gphone isimli kılıfın 3D baskı tekniğiyle üretilen prototipi telefona monte ediliyor ve ihtiyacı olan enerjiyi telefonu pilinden alıyor. Kılıfın üst köşe kısmında yer alan ve tekrar kullanılabilen bir sensör bir devreye bağlı. Ayrıca kılıfın yan tarafına takılı durumda ve ucunda tek kullanımlık parçaların yer aldığı bir stylus kalem bulunuyor.

Kullanıcı bu stylus kalemi kullanarak ucundaki parçayı her seferinde bir tane olmak üzere sensöre yerleştiriyor. Parça manyetik olarak sensörde kalıyor ve parçacığın yerleştirilmesiyle sensör harekete geçiyor.

Ardından kullanıcı sensöre bir damla örnek kan yerleştiriyor. Sensör üzerindeki parçada bulunan enzim kandaki glikoz ile etkileşime geçerek bir elektrik sinyali üretiyor. Ve kan şekeri ölçüm işlemi de bu sinyal sensördeki elektrotlar aracılığıyla değerlendirilmesiyle gerçekleşiyor.

Cep telefonu kılıfı ile kan testi uygulaması 20 saniye gibi bir sürede gerçekleştiriliyor.

2003 - 2016 yılları arasında LetsGoDigital Türkiye ve LetsGoMobile Türkiye internet sitelerinin Türkiye Genel Editörlüğünü yaptı. Bu süreç içerisinde 12 binin üzerinde haber metni ve 400'e yakın ürün inceleme dosyası çevirisi gerçekleştirdi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

1 of 47

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir