Otomobiller

Mercedes karşıdan gelen sürücünün gözünü almayan akıllı far üretiyor

Araç kullanan çoğu sürücü karşıdan gelen araçların aşırı parlak far ışığından rahatsızlık duymuştur. Bu durum özellikle de yolun dar olduğu ve karanlık bölgelerde daha da araç kullanmayı daha tehlikeli hale getirir.

Mercedes’in geliştirmekte olduğu akıllı far teknolojisi bu tehlikeyi ortadan kaldırarak karşıdan gelen sürücülerin far ışığından rahatız olmalarının ve dikkatlerinin dağılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Mercedes’in akıllı far teknolojisinde, projektörlerin ışığın yayılmasını kontrol etme özelliği ve konseptinden yararlanılıyor. Bu teknolojide, yolun karşı tarafından bir araç geldiği tespit edildiğinde far ışığının bir kısmı devreden çıkartılarak diğer sürücünün dikkatinin dağılması önleniyor.

Ayrıca akıllı far teknolojisinde daralan şerit ve yol yapım çalışmaları gibi yol bilgileri de yansıtılıyor. Böylelikle tehlike doğurabilecek durumlar sürücüye yol üzerinde görüntüleniyor.

Mercedes’in akıllı far teknolojisinin kullanıma ne zaman sunulacağı henüz kesinleşmiş değil.

2003 - 2016 yılları arasında LetsGoDigital Türkiye ve LetsGoMobile Türkiye internet sitelerinin Türkiye Genel Editörlüğünü yaptı. Bu süreç içerisinde 12 binin üzerinde haber metni ve 400'e yakın ürün inceleme dosyası çevirisi gerçekleştirdi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

1 of 6

Yorum yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir